Województwo łódzkie jest już tym, które znalazło się poniżej średniego poziomu PKB per capita dla całej Polski. Omawiany region najbardziej podobny jest do Panamy ( USD). Następnie jest małopolskie z wynikiem zbliżonym do Malediwów ( USD) i Rumunii ( USD). Z Kolei kujawsko-pomorskie może pochwalić się PKB per capita na poziomie Chile ( USD) oraz Federacji Rosyjskiej ( USD). Udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB w 2022 roku były znaczniezróżnicowane – od 2,0% w regionie opolskim do 17,5% w regionie warszawskim stołecznym. Przede wszystkim to, że najbiedniejsza jest wschodnia ściana UE.
Drugim regionem z najwyższym PKB per capita jest województwo dolnośląskie, gdzie PKB per capita PPS wynosi 78 proc. Tuż za nim jest wielkopolskie z rezultatem 76 proc. Na czwartym miejscu znajduje się województwo śląskie z rezultatem na poziomie 76 proc. Warszawa z okolicznymi powiatami zalicza się do najbardziej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej. PKB na mieszkańca jest tu na poziomie 167 proc. Bezpośrednio rywalizuje z najbogatszymi częściami Holandii czy Skandynawii.
Zobacz też: Niemcy czeka solidne spowolnienie gospodarcze! Wzrost PKB nie sięgnie nawet 1%
PKB na mieszkańca w Polsce (mierzony parytetem siły nabywczej w dolarach międzynarodowych) osiągnął poziom blisko 32 tys., co stanowiło ok. 74% wartości tego wskaźnika dla całej UE. Wskaźnik ten w Polsce był wyższy o ponad 5,2 tys. Dolarów w porównaniu z rokiem 2015, podczas gdy dla całej UE wzrósł w tym czasie o ok. 4,6 tys.
Polski przemysł najsilniejszy w Europie. Nie ma sobie równych
Miejmy nadzieję, że awans tym razem będzie znacznie stabilniejszy i długotrwały. Jak pokazuje poniższy wykres, istnieją znaczne różnice zarówno między państwami członkowskimi UE, jak i wewnątrz nich. Informacje te pochodzą z danych opublikowanych przez Eurostat.
PKB województw w Polsce. Warszawa wyrabia ponad 200% normy
Warto podkreślić, że nie jest to jednak region w rozumieniu administracyjnym, a wyłącznie część województwa mazowieckiego. Eksperci PIE zauważają, że gdyby wziąć pod uwagę całe województwo, to wartość PKB per capita jest sporo mniejsza, choć dalej znacząco wyższa od średniej UE (123 proc.). Z kolei w pozawarszawskiej części Mazowsza wynosi już tylko 64 proc. Warto jednak zaznaczyć, że najbiedniejsze tutaj podane państwo, czyli Nauru zajmuje 88. Miejsce na 223 sklasyfikowane przez MFW.
Pod tym względem plasujemy się pod koniec unijnej stawki. Polska osiągnęła lepszy rezultat niż Bułgaria (51 proc.), Chorwacja (63 proc.), Rumunia (66 proc.) oraz Grecja (69 proc.) i identyczny wynik jak Węgry. 57 regionów UE o PKB per capita równym lub niższym niż 67 proc. Od 2015 roku realna wartość PKB zwiększyła się w Polsce o niemal 32%, oznacza to, że nasza gospodarka rosła znacznie szybciej niż średnia unijna oraz strefa euro jako całość. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swoje najnowsze prognozy, według których Polska może stać się 20.
Średniej unijnej, w świętokrzyskim (54 proc.), w warmińsko-mazurskim (53 proc.) oraz podkarpackim i lubelskim (w obu przypadkach 52 proc.). Eksperci PIE wskazują, że Polska z wyłączeniem stolicy wypada dużo słabiej. Średniego unijnego PKB na mieszkańca. Eurostat opublikował dane dotyczące poziomu PKB per capita (PPP) w Warszawie i innych regionach UE. Zanim jednak przejdziemy do omawiania danych, warto wyjaśnić, czym jest ta miara.
Norwegia należy do najdroższych krajów świata, a Polska jest jednym z najtańszych w Europie. Bogactwo województw podzielone na każdego mieszkańca różni się znacząco w poszczególnych regionach. Warszawa osiąga wyniki PKB per capita wyższe niż Japonia, czy Włochy. Z kolei najbiedniejsze województwa przypominają pod tym względem Turkmenistan.
Iloraz wartości produktu krajowego brutto (PKB) i liczby ludności w makroregionie/regionie/podregionie (stan w dniu 30 VI). Po przeciwnej stronie rankingu znajdziemy Inwestorzy szukają słodyczy nieruchomości najbiedniejsze obszary Europy kontynentalnej. To przede wszystkim regiony Bułgarii (4 z pięciu najbiedniejszych regionów UE są w tym kraju), a także Grecji (Epir, Macedonia Wschodnia i Tracja) i Chorwacji (Chorwacja Panońska). Wyraźnie możemy zauważyć, że wschodnia część Polski w PKB per capita odstaje od pozostałych części państwa.
- Większość województw znajduje się poniżej poziomu 75 proc.
- Miejmy nadzieję, że awans tym razem będzie znacznie stabilniejszy i długotrwały.
- Przede wszystkim to, że najbiedniejsza jest wschodnia ściana UE.
- Dolarów w porównaniu z rokiem 2015, podczas gdy dla całej UE wzrósł w tym czasie o ok. 4,6 tys.
- Bogactwo województw podzielone na każdego mieszkańca różni się znacząco w poszczególnych regionach.
- Wskaźnik niższy niż w Polsce ma osiem krajów UE.
Wielka Brytania wychodzi z kryzysu? Pierwsze oznaki poprawy
Miejsce w Unii Europejskiej jeśli chodzi o kraje z najniższym odsetkiem osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Bardzo dobra koniunktura polskiej gospodarki w minionych latach przełożyła się na szybki wzrost poziomu naszego PKB per capita, w porównaniu ze średnią UE oraz z krajami regionu. A wielkość PKB przypadająca na mieszkańca to bardzo miarodajny wskaźnik, który najlepiej przybliża realny obraz wzrostu danego kraju. Olej rosł w zależności od wyników dnia i całego tygodnia Zachodniopomorskie oraz lubuskie odnotowały bardzo podobny wynik.
Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2022 roku kształtowała się na poziomie od 55,1 tys. PLN w regionie podkarpackim do 164,8 tys. PLN w regionie warszawskim stołecznym. Oznacza to prawie 3-krotną różnice między najbogatszym a najbiedniejszym regionem.
Wskaźnik niższy niż w Polsce ma osiem krajów UE. Szwecja, Niemcy, Znaczenie światowe nowości Finlandia, Malta i Francja to kolejne państwa członkowskie UE, których PKB na mieszkańca jest wyższy od średniej unijnej. Dlatego Eurostat do porównań wykorzystuje standard siły nabywczej, w skrócie PPS, który jest sztuczną jednostką walutową. Teoretycznie za jeden PPS można kupić taką samą ilość towarów i usług w każdym kraju. W Polsce bezapelacyjnie pod względem PPS lideruje region Warszawski stołeczny. PKB per capita PPS wynosi 156 proc.
Dane te potwierdzają, że polska gospodarka rozwija się coraz dynamiczniej.
Jego produkt krajowy na mieszkańca można porównać do Polski ( USD) i Chorwacji ( USD). Jak możemy zauważyć region „Warszawski stołeczny” jest prawie 9-krotnie większy niż całe województwo opolskie. Nawet województwo śląskie jest półtora raza mniejsze. W Polsce występuje pięć województw z PKB niższym niż 100 mln PLN.
- 69%, a w 2018 już 74% wartości UE. Na drugim końcu zestawienia jest województwo lubelskie gdzie PKB per capita PPS wynosi 48 proc. Nieznacznie lepiej jest w warmińsko-mazurskim (49 proc.), a kolejne miejsca zajmują województwa podkarpackie, podlaskie (oba 50 proc. średniej) oraz świętokrzyskie (51 proc.). Regionalny PKB na mieszkańca, wyrażony w standardzie siły nabywczej (PPS), znacznie wahał się na terenie Unii Europejskiej. Najbogatszy region w UE Luksemburg może się poszczyć PKB per capita na poziomie 263 proc. Średniej wspólnoty, a najbiedniejszy, Majota, zaledwie 30 proc.